Yeni Başlayanlar İçin “Nasıl Altyazılı DiVX Film İzlerim?”

 

 

Filmi indirdik ama altyazıyı filme nasıl yükleyeceğiz? Son zamanlarda en çok sorulardan biri olduğu için bu konu hakkında kısa bir doküman hazırladık.

 

 

 

Gördüğünüz iki 2 CD’lik Pink Floyd  The Wall filmi var elimizde ve henüz altyazısı yok.

 

www.divxplanet.com Adresinden sağ taraftaki altyazı arama kutucuğuna Pink Floyd The Wall yazıyoruz ve karşımıza gelen ekrandan ilgili filmin linkine tıklıyoruz.Daha sonra mevcut olan 2 CD’lik Türkçe altyazıyı indirmek için indirme butonuna tıklıyoruz.

 

oezel üstadımızın çevirdiği altyazıyı indirmek için Altyazıyı İndir butonunu kullanıyoruz.

 

 

Karşımıza dosyayı kaydetmemiz için bir onay formu çıkıyor.Bu onay formunda sizin de göreceğiniz gibi dosyanın uzantısı .rar şeklindedir.Rar uzantısı altyazı dosyası uzantısı değildir.Rar tıpkı zip gibi bir sıkıştırma formatıdır ve Winrar programı ile açılır.Yani aradığınız dosya bu rar dosyasının içindedir.Sistemimizdeki altyazılar .rar ve .zip sıkıştırma formatıyla saklanmaktadır.Her iki formatı da Winrar programı açabilmektedir. www.winrar.com adresinden Winrar’ın son sürümünü indirip kurmalısınız.Burada bize kolaylık sağlaması için dosyayı filmin bulunduğu klasöre kaydediyoruz ve bir sonraki işleme geçiyoruz.

 

 

Sıkıştırılmış dosyayı açıp içinden altyazı dosyalarını almamız gerekmektedir.Bu işlemi .rar ve .zip uzantılı dosyalara tıklayıp içindeki dosyaları sürükleyerek yapabilirsiniz.Ama en kısa yolu dosyaya sağ tıklayıp “Extract Here” seçeneğini kullanmaktır.

Daha sonra film dosyaları ile altyazı dosyaları aynı klasörde bulunacak şekilde izlemeye hazır hale gelecektir.

 

 

 

Divx izlemek için sisteminizde bazı kod çözücülerin kurulu olması gerekmektedir.Bunlarla tek tek uğraşmak yeni başlayan bir kullanıcı için oldukça zahmetlidir.Bu nedenle sitemizde bulunan çeşitli toplu paketlerini deneyebilirsiniz.

 

http://www.divxplanet.com/download.php?act=show&sub=1

 

Adresinden DeCoPa Codec Paket veya UKP 3.10 Beta  bizim tavsiyelerimiz olup Divx izleyebilmek için tüm ihtiyacınızı sağlayacaktır.

 

Sisteminizi DiVX izlenebilir hale getirdikten sonra altyazı ile divx oynatan bir video oynatıcıya ihtiyacınız vardır.

 

http://www.divxplanet.com/download.php?act=show&sub=2

 

Adresinden BSplayer  veya MV2Player isimli yazılımlar işinizi görecektir.

 

Tüm bu gerekli işlemleri yaptıktan sonra filmi izlemeye başlayabiliriz.

 

 

 

Görüldüğü gibi film dosyasını Mv2Player programı ile açıyoruz.

 

 

 

SUB1,SUB2 yazan kısımlarda filme yüklenmiş olan altyazıları göstermektedir.Eğer film dosyası ve altyazı dosyası aynı klasör içinde ise ve film ismi ile altyazı isminde benzerlik varsa Mv2 Player otomatik olarak yükleyecektir ve sizin ek işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır.Şayet yüklememişse aşağıdaki işlemi uygulayabilirsiniz.

 

Uygun olan altyazıyı sürükleyip oynatıcının kontrol alanı üzerine bırakmanız yeterli olacaktır.BsPlayer’da farklı olarak “L” tuşuna basarak belirteceğiniz altyazıyı yüklemeniz mümkündür.

 

 

İyi Seyirler.

DiVXPlanet Ailesi.

 

DVD Mastering | Video Editing | Video Capture | Tv Broadcast | Human Resources | Film School | Dedicated Hosting | Best Web Host